Trwa ładowanie proszę czekać ...

Żywienie szczeniąt

16 listopada 2016

Chyba każdy człowiek uwielbia szczeniaki, ponieważ są słodkie, piękne, milutkie i kochane. Samo uwielbienie jednak nie wystarczy, gdyż musimy być świadomi tego, że szczeniaki do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Pojawia się więc pytanie jak je karmić, aby wyrosły na zdrowe i silne? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący żywienia szczeniąt. Koniecznie go przeczytaj!

Zacznijmy od tego, że to, czym karminy naszego szczeniaka w okresie wzrostu ma bardzo duży wpływ na jego rozwój i dorosłe życie. Trzeba przyznać, że w przypadku psa jest dokładnie tak jak z człowiekiem, gdyż nieprawidłowe odżywianie pieska może powodować późniejsze kłopoty zdrowotne i częste choroby. Dlatego też niesamowicie istotne jest, by podawać pupilowi prawidłowo zbilansowane posiłki. Przede wszystkim musimy być także świadomi tego, że dieta ma także ogromny wpływ na układ odpornościowy, układ kostny i szybkość wzrostu szczenięcia. Pod żadnym pozorem nie możemy zignorować tego, że bez potrzebnych składników odżywczych rozwój zwierzęcia może przebiegać nieprawidłowo.
Warto wspomnieć o tym, że bardzo istotny jest czas karmienia przez matkę, ponieważ jej mleko jest bogate w różne składniki potrzebne psu do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Poza tym przez pierwsze 3 tygodnie szczeniętom wystarcza jedynie ten rodzaj pokarmu. Musisz jednak wiedzieć, że kiedy mamy do czynienia z sierotą, musimy sami zapewnić zwierzęciu mleko. Dlatego też powinieneś być świadom tego, że nie nadaje się do tego mleko krowie i dlatego musimy zaopatrzyć się w specjalne mleko zastępcze, które podajemy psu przez butelkę ze smoczkiem. Dodatkowo, po trzecim tygodniu życia zwierzęta potrzebować będą powoli „dokarmiania”, ponieważ produkcja pokarmu u matki zdecydowanie maleje. W związku z tym jest to więc czas, kiedy musimy zacząć przyzwyczajać pupila do nowych posiłków. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy być przygotowani na to, że to nie będzie proste, jednak dobrym sposobem jest rozkładanie w okolicy legowiska pojedynczych kulek suchej karmy, aby malec przyzwyczaił się do zapachu.

Musisz wiedzieć, że przechodzenie z mleka matki na pokarm stały warto zacząć dość wcześnie, ponieważ jest to proces długotrwały i musi odbywać się stopniowo. Warto wspomnieć też o tym, że najlepsza jest oczywiście sucha karma, ale jej konsystencja może być problematyczna, bo pies musi się nauczyć gryźć. Dlatego też dobrze jest podawać mu początkowo rozmoczone w mleku lub wodzie kulki, aby ułatwić to zadanie. Dopiero po pewnym czasie, spokojnie, stopniowo możemy zmniejszać ilość płynów, aż pies przyzwyczai się do nowego jedzenia.

Przede wszystkim jednak powinniśmy pamiętać, że podstawową zasadą karmienia szczeniąt jest, by dostarczać im odpowiednio dużo energii i składników odżywczych. Poza tym nie należy przesadzać z ilością, ponieważ spowoduje to zbyt szybki wzrost, a nawet lekką nadwagę psa.