Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czemu mój pies je karmą poza miską?

16 listopada 2016

Nie da się ukryć, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego właściciele mocno kochają swoje psy i chcą dla nich jak najlepiej. Sama miłość jednak nie wystarczy, ponieważ aby właściwie dbać o swojego pupila trzeba wiedzieć o nim wszystko oraz umieć go odpowiednio wychować. Niestety, ale psy bardzo często spożywają swoją karmę poza miską. Pojawia się więc pytanie jednak dlaczego tak robią? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat.
Zacznijmy od tego, że zazwyczaj wygląda to zawsze tak samo - Twój pies nabiera z miski trochę karmy, nie zjada jej, ale chodzi po pokoju i rozsypuje tu i ówdzie, resztę wypluwa na dywan, a potem bawi się, suchymi kulkami, turla je, przeżuwa, znów wypluwa, wreszcie połyka i tak w kółko, dopóki miska się nie opróżni. Niestety, ale musimy pogodzić się z faktem, że takie jedzenie wygląda raczej na zabawę, a nie na sposób prawidłowego spożywania posiłków. Oczywistym skutkiem takiego zachowania jest to, że po całym mieszkaniu rozsypana jest psia karma, której nie ma komu pozbierać. Pojawia się więc złość i bezsilność ze strony właściciela.


Okazuje się jednak, że przyczyn tego zachowania możemy doszukiwać się u samej natury naszego pupila, u jego zwierzęcego instynktu. Dlatego powinniśmy być świadomi tego, że dzikie zwierzęta, szczególnie drapieżne, w tym wilki, od których pochodzą nasze domowe psy, żyły w stadach, a to oznacza, że spożywały posiłki razem. Musisz wiedzieć o tym, że upolowaną zwierzyną musiały się dzielić, co wyglądało mniej więcej tak, że każdy osobnik ze stada podchodził i odrywał sobie kawałek mięsa, po czym odchodził na bok by je w spokoju spożyć.
Pewnie się zastanawiasz dlaczego dzikie zwierzęta tak się zachowują? No cóż, gdyż chcą uniknąć walki między sobą i to jest powód przez który każde zabiera swą porcję i odchodzi, żeby żaden z jego kolegów nie ukradł mu przypadkiem posiłku oraz by uniknąć ewentualnej walki. W związku z tym musimy być wyrozumiali, ponieważ nasze domowe psy często instynktownie zachowują się, jak ich przodkowie, nawet jeśli nie mają w domu żadnej konkurencji. To nic innego, jak ich psi instynkt bierze nad nimi górę.


Trzeba jednak przyznać, że innym, bardziej przyziemnym powodem wynoszenia przez psa jedzenia poza miskę, może być nieodpowiednia miska. Generalnie rzecz ujmując, jeśli używasz miski metalowej lub nawet plastikowej bez gumowego zabezpieczenia, dźwięk przesuwania jej po podłodze, może być dla psa zwyczajnie drażniący, dlatego woli on wynosić karmę z dala od naczynia. Dlatego też Twoim pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie miski gumą lub wymiana naczynia, na przykład na papierowy talerzyk, który na pewno nie będzie hałasował. Tak oto sprawdzimy, czy przyczyną takiego zachowania jest zła miska, jeśli pies dalej wynosi karmę, poszukajmy lepszego miejsca do spożywania przez pupila posiłków, może z dala od członków rodziny, w których pies może widzieć konkurencję. Jeśli mamy więcej niż jednego psa, wyznaczmy dla każdego inną porę i inny czas podawania posiłków, by wyeliminować ewentualną konkurencję.