Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak widzą koty? Jak widzą psy?

16 listopada 2016

Dużo osób zastanawia się nad tym czy kot ogląda telewizję oraz jak daleko sięga wzrok naszego psa? Pojawia się też pytanie czy zwierzaki potrafią odróżnić kolory i twarze? Trzeba przyznać, że te pytania od zawsze interesują właścicieli zwierząt, którzy zastanawiają się, jaka jest różnica między ludzkim a zwierzęcym spojrzeniem na świat. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak widzą koty, oraz tego jak widzą psy. Przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od przysłowia, które głosi, że oczy są zwierciadłem duszy, a w przypadku zwierząt to powiedzenie zdaje się być jeszcze bardziej adekwatne. Trzeba przyznać, że to właśnie dzięki nim, większość właścicieli wie, co myśli ich pies, nerwowo zerkając w stronę smyczy lub co oznacza pogardliwe kocie spojrzenie na widok pustej miski. Poza wyczytywaniem zwierzęcych intencji, warto przyjrzeć się samym oczom. Generalnie rzecz ujmując jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących oczu to: „jak widzi mój pies” lub „jak widzi mój kot”? Dlatego też za nim zagłębimy się w tajniki chorób zwierzęcych oczu, warto zapoznać się z elementarnymi wiadomościami na temat sposobu postrzegania przez nie świata.


Przede wszystkim na proces widzenia składa się kilka podstawowych czynników, które decydują o różnicach między gatunkami zwierząt (w tym ludzi) w sposobie odbioru wizualnego otoczenia. Między innymi należą do nich wrażliwość na światło, wrażliwość na ruch i migające światła, zakres pola widzenia, percepcja głębi, ostrość wzroku oraz widzenie barw. Musisz wiedzieć o tym, że w przeciwieństwie do ludzi niektóre zwierzęta domowe takie jak kot, pies lub koń, posiadają na dnie oka tzw. makatę. Warto wspomnieć, że makata to specjalna błona odblaskowa, która w istotny sposób zwiększa wrażliwość na światło poprzez jego lepsze odbicie – u kotów jest ono około 130 razy większe, niż u człowieka. Dodatkowo pionowy kształt źrenicy kotów, która jest w stanie rozszerzyć się aż o 6mm bardziej niż źrenica człowieka, umożliwia im znacznie lepszą zdolność widzenia podczas nocy.


Pamiętajmy też o tym, że wszystkie zwierzęta lepiej odróżniają obiekty ruchome od stacjonarnych. Zazwyczaj obiekt nieruchomy jest rozpoznawany przez psy policyjne z około 500m, z kolei obiekt będący w ruchu może być przez niezaobserwowany nawet z odległości 900m. Natomiast próg wykrywania ruchu u kota jest ponad 10 razy lepszy niż u człowieka. Dlatego też podczas zabawy zwierzęta są bardziej zainteresowane, gdy piłka lub zabawka jest w ruchu, dochodzi wtedy do wyzwolenia instynktów łowczych, podczas gdy nieruchome obiekty są ignorowane.


Poza tym często można zaobserwować jak kot lub pies patrzy w telewizor, bynajmniej nie jest to związane z ciekawą fabułą, która jest w stanie zainteresować nasze zwierzę. Przede wszystkim psy mają znacznie większą niż ludzie wrażliwość na migające światło – potrafią one wykryć błyski o częstotliwość około 70-80Hz. Generalnie rzecz ujmując zwierzęta oglądając telewizję widzą jedynie gwałtownie migający obraz, złożony z błysków zmieniającego się 60 razy na sekundę ekranu, podczas gdy oko człowieka nie jest w stanie wychwycić tych zmian, dlatego odbieramy pojawiające się obrazy, jako jedną całość.