Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co zrobić kiedy zwierzę połknie ciało obce?

16 listopada 2016

Małe zwierzaki są często podobne do małych dzieci, ponieważ potrafią brać do buzi oraz bawić się wszystkim, co spotkają na swojej drodze. Nie ważne czy są to zabawki, małe przedmioty, monety, a także fragmenty jedzenia - to wszystko może utknąć w przełyku naszego zwierzaka i spowodować nieprzyjemne dla niego dolegliwości. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego co zrobić w sytuacji, kiedy nasze zwierzę połknie ciało obce.


Zacznijmy od tego, że za ciało obce uważa się każdy przedmiot (np. monety, skarpetki, wstążki, nitki, kamień, kawałki drewna, fragmenty zabawek) lub kawałek pokarmu na tyle duży, że jest w stanie utknąć w przełyku lub po przedostaniu się do żołądka, zalegać w nim. Przede wszystkim problemy ze spożyciem ciała obcego zdarzają się zdecydowanie częściej u psów niż u kotów i stosunkowo częściej u szczeniąt niż u psów dorosłych, co wynikać może najprawdopodobniej z dojrzałości psychicznej zwierzęcia. Dodatkowo warto wiedzieć, że problem ten pojawia się tak samo często u samic jak u samców. Musisz być świadom, tego, że ciało obce zatykające przełyk powoduje jego mechaniczną niedrożność, co może prowadzić do stanu zapalnego błony śluzowej i obrzęku ściany przełyku. Natomiast objawami towarzyszącymi zatkaniu przełyku są m.in. ulewanie, ślinienie, intensywne przełykanie, krztuszenie się, apatia, osowiałość. To wszystko się dzieje, ponieważ ciało obce w żołądku powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka oraz zaburzenia jego opróżniania. Zdecydowanie najpowszechniej występującymi objawami są wymioty, jednakże w niektórych przypadkach zwierzę może nie wykazywać żadnych objawów. Zdarza się, że właściciele widzą jak zwierzę połyka ciało obce, co może być kluczową informacją w procesie diagnostycznym prowadzonym przez lekarza weterynarii.


Generalnie rzecz ujmując w diagnozowaniu ciała obcego w żołądku lub przełyku bardzo pomocne może być badanie RTG z kontrastem, USG, endoskopia. Musisz wiedzieć, że usuwanie ciał obcych w zależności od lokalizacji może przebiegać przy pomocy endoskopu lub w cięższych przypadkach zabiegu chirurgicznego. Poza tym lekarz może zalecić stosowanie odpowiednio dobranych leków. Warto wspomnieć o tym, że o procesie diagnostycznym i terapeutycznym zadecyduje lekarz prowadzący. Generalnie rzecz ujmując właściciele mogą zapobiegać pojawianiu się takich problemów, poprzez dopilnowanie swojego zwierzaka w domu (nie zostawiać w zasięgu zwierzaka przedmiotów, które mogą zostać połknięte, a w przypadku kotów unikać dawania do zabawy kłębków włóczki), jak i na spacerze (nie bawić się z psem w rzucanie kruchych patyków, małych kamieni, szyszek).