Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co robić, gdy zaginie pies?

16 listopada 2016

Niestety, ale niemal każdy właściciel psa przeświadczony jest o tym, że jego pupil nigdy się nie zgubi i nie ucieknie, bo niby dlaczego miałby to robić? Powinniśmy być jednak świadomi tego, że nawet najbardziej przywiązane zwierzę może opuścić bezpieczną strefę. Pojawia się więc pytanie co robić w takiej sytuacji? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że pies może uciec z różnych przyczyn. Na przykład może poczuć zew wolności, wystraszyć się czegoś lub pozostawiony bez naszej opieki i uwagi oddalić się z nudów lub z ciekawości. Poza tym częstą przyczyną zagubienia psa jest spuszczanie go ze smyczy podczas spacerów, co jest niebezpieczne szczególnie w mieście. Oprócz tego psy płoszą się też w momentach bardzo hałaśliwych, na przykład gdy obok przejeżdża motocykl lub w czasie imprez, podczas których jest głośna muzyka i fajerwerki, a także podczas burzy. Dodatkowo zdarza się też, że zwierzę zainteresuje się jakąś nowością lub innym zwierzakiem i oddali się od właściciela, który w tym czasie zajęty był czymś innym. Niestety, ale nawet najbardziej ułożone i przywiązane pieski potrafią się zgubić. Musimy pogodzić się z tym, że nie można takiej sytuacji przewidzieć, dlatego zawsze warto wiedzieć, co w takim wypadku zrobić. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że pies nawet po znacznym oddaleniu, może wrócić do miejsca, w którym ostatnio widział swojego pana, może też zacząć kierować się w stronę domu. W związku z tym najlepiej jest pozostać przez chwilę w miejscu, bo być może pies zaraz powróci i będzie szukał swojego przyjaciela. W przypadku, gdy tak się nie stało zdecydujmy się na powrót do domu, ale koniecznie trasą, którą zawsze pokonujemy z pieskiem. Poza tym można w drodze powrotnej popytać przechodniów czy nie widzieli przypadkiem zwierzęcia. No cóż, jeśli szczęście dopisze, piesek albo już będzie czekał pod drzwiami, albo pojawi się niedługo po nas.

Gdy jednak tak się nie stało, trzeba wytoczyć poważniejsze działa. Przede wszystkim skontaktujmy się ze schroniskiem naszego regionu, ponieważ do takich placówek trafia mnóstwo piesków, często przywożą je mieszkańcy, czasem trafiają tam z interwencji na mieście. Koniecznie należy podać wszystkie dane oraz szczegółowy opis psa, a także dokładny czas, kiedy pies się zgubił. Poza tym dzwońmy co kilka dni lub pojawiajmy się osobiście w schronisku, by sprawdzić czy nasz pupil tam trafił. Bardzo ważne jest, aby nie czekać też z kontaktem – zadzwońmy od razu, bo może się tak zdarzyć, że pies bardzo szybko zostanie przez kogoś odwieziony pod opiekę schroniska. Dodatkowo trzeba też pamiętać, że jeśli piesek się znajdzie na mieście lub sam wróci, wypada powiadomić o tym schronisko. Następnym krokiem jest wykonanie telefonu do Straży Miejskiej, ponieważ to tam najczęściej mieszkańcy zgłaszają, że po mieście błąka się zagubione zwierzę. Oprócz tego zawiadomić należy również sąsiadów i znajomych. Dobrym pomysłem jest także poprosić ich o telefon lub złapanie psa, gdyby pojawi się gdzieś w okolicy.