Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy psom szkodzą kości?

16 listopada 2016

Generalnie rzecz ujmując uważa się, że kości to dla psów najlepsze zabawki, a przy okazji i smaczne kąski, jednak większość lekarzy weterynarii odradza podawanie naszym czworonożnym przyjaciołom kości. Pojawia się więc pytanie czemu? Odpowiedź jest dość prosta, gdyż niejeden weterynarz w swojej praktyce musiał leczyć lub operować psa z powodu kości znalezionej w przewodzie pokarmowym. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czemu nie wolno, a przynajmniej nie powinno się dawać swoim pupilom kości.


Zacznijmy od tego, że jest niesamowicie wysokie ryzyko zadławienia, które dotyczy zarówno kości wieprzowych jak i drobiowych, a nawet specjalnych gryzaków dostępnych w sklepach zoologicznych. Trzeba przyznać, że w szczególności u małych psów takich jak np. popularne Yorki, problem stanowić mogą nawet chrząstki, ponieważ fragment, którego zwierzę nie potrafi przełknąć, zatrzymuje się w przełyku i jeśli jest to większy element, który uciska tchawicę, może doprowadzić nawet do uduszenia się zwierzęcia. W związku z tym powinniśmy być świadomi tego, że w takiej sytuacji najczęstsze objawy to powtarzające się odruchy wymiotne (pies wymiotuje śliną), jednak są to tak zwane wymioty rzekome, ponieważ nie zawierają treści żołądka. Dodatkowo pies może także kasłać, czasem obserwuje się duszność, poza tym nasze zwierzę jest zaniepokojone, nie pije i nie je. Dlatego też, jeśli zaobserwujesz którykolwiek z powyższych objawów, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Musisz być świadomy tego, że brak interwencji w takim przypadku może zakończyć się perforacją przełyku i śmiercią. Jakby tego było mało to musisz wiedzieć, że nie ma znaczenia, czy kość była surowa czy też ugotowana. Przede wszystkim jednak leczenie opiera się na postępowaniu chirurgicznym lub usunięciu kości za pomocą endoskopu, nie zawsze jest to jednak możliwe.


Powinieneś być świadom, że problem polega na tym, że kości drobiowe należą do tzw. kości pneumatycznych, zawierających puste przestrzenie wypełnione powietrzem i ich charakterystyczna budowa sprawia, że po pogryzieniu łamią się na drobne, ostre fragmenty, a dotyczy to zwłaszcza kości, które były wcześniej ugotowane lub upieczone. Poza tym na takich fragmentach mogą się również łamać kości zajęcy i królików. Oprócz tego podawanie takich kości, może skutkować wbiciem się ostrego fragmentu w ścianę przełyku, żołądka lub jelit. Musisz być świadomy tego, że czasami może dojść nawet do całkowitej perforacji ściany przewodu pokarmowego. Mimo to powinniśmy pamiętać, że w przypadku niewielkich uszkodzeń objawy mogą się rozwijać dość długo, a właściciel może już nie pamiętać, że podał swojemu pupilowi kości. Jednak w przypadku powoli rozwijającego się stanu zapalnego to skutkuje on złym samopoczuciem zwierzęcia, biegunkami, wymiotami i niechęcią do jedzenia.