Trwa ładowanie proszę czekać ...

Złote zasady w opiece nad psem

16 listopada 2016

Wychowanie psa to niemal tak duże wyzwanie jak wychowanie dziecka, dlatego zanim zdecydujemy się na kupno bądź adopcję psa ze schroniska, pamiętajmy o tym, że decyzja o posiadaniu zwierzęcia musi być przemyślana i podjęta świadomie. Poniżej znajdziesz krótki opis kilku złotych zasad, których koniecznie powinieneś przestrzegać w opiece nad psem.


Zacznijmy od tego, że utrzymując zwierzęta domowe ponosimy nie tylko odpowiedzialność za ich życie i zdrowie, ale także za zachowanie oraz za wyrządzone szkody. Generalnie rzecz ujmując psa zwykle nabywa się, gdy ten ma około 6 - 8 tygodni, ponieważ za wczesne lub zbyt późne zerwanie więzi z suką negatywnie wpływa na rozwój zwierzęcia. Przede wszystkim jednak na początku należy dowiedzieć się, czym szczenię było do tej pory karmione i w miarę możliwości przez okres 2 tygodni modyfikować dietę tak, by dostosować psa do naszych warunków. W związku z tym wybierzmy dla niego odpowiedniego lekarza, który od samego początku zadba o psa i ustali kalendarz szczepień profilaktycznych.


Musisz także być świadom tego, że dietę należy dostosować do wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, a także do cech osobniczych i rasowych psa. Warto także wspomnieć o tym, że wszystkie składniki pożywienia powinny być zbilansowane pod kątem zapotrzebowania na białko, tłuszcze, węglowodany i witaminy. Koniecznie w doborze odpowiedniej karmy powinniśmy skonsultować się z lekarzem.


Generalnie rzecz ujmując ogólne zasady, dotyczące opieki nad psem przedstawiają się w następujący sposób: szczeniak w wieku 6 – 14 tygodni powinien otrzymywać 4 – 5 porcji żywienia (2/3 każdej porcji pokarm zwierzęcy, 1/3 roślinny), od 14 tygodnia do 5 miesięcy należy podawać 3 – 4 posiłki dziennie, 5 – 7 miesiąc życia 3 razy dziennie, 7 -12 miesiąc 2 posiłki (rasy duże należy tak karmić do 1,5 roku życia, czasem nawet do 2,5 lat), następnie wprowadzamy jeden posiłek dziennie. Zapamiętajmy je sobie koniecznie! Dodatkowo pamiętajmy, aby unikać zbyt częstego kąpania psa oraz stosujmy specjalne szampony pielęgnacyjno-lecznicze lub lecznicze. Musisz także wiedzieć, że szczotkowanie psów długowłosych lub gdy włosy się kołtunią jest obowiązkiem. Natomiast w innych przypadkach wystarczy regularnie wyczesywanie 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli o szczepienia to młodego psa szczepimy według schematów: wczesnego (6,9,12 tydzień) lub późnego (9,14 lub 12, 16 tydzień) oraz odrobaczamy w 2,4,8,12 tygodniu życia i następnie co miesiąc do 6 miesiąca życia. Natomiast jeśli zajmujemy się psem dorosłym to regularnie dbajmy o: odrobaczania - 4 razy w roku (raz na kwartał) ustrzeże psa przed zachorowaniami i pasożytami (na 7 dni przed każdym szczepieniem lub planowanym zabiegiem operacyjnym należy psa odrobaczyć), szczepienia (co roku), comiesięczne odpchlenia i odkleszczanie w sezonie wiosna – jesień. Pamiętajmy także o tym, aby od marca do listopada należy stosować środki przeciw pchłom i kleszczom. Rodzaj preparatu należy konsultować z lekarzem weterynarii. Koniecznie trzeba pamiętać o regularnych spacerach – 2-3 razy dziennie, aby zapewnić prawidłowy rozwój psychiczny psa i zapobiec nadmiernej agresywności, a także aby zachować zasady higieny.