Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dieta BARF dla psa, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa

16 listopada 2016

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale także zwierzak, który w naszej kulturze nieodzownie kojarzy nam się z kośćmi. Nawet w bajkach dla dzieci, rysunkach czy kreskówkach piesek bawi się lub gryzie kość. Pojawia się jednak pytanie czy jest to jednak zdrowa dieta dla naszego pupila? Otóż zdaniem australijskiego lekarza weterynarii nie ma lepszego żywienia. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czym jest dieta BARF dla psa oraz na czym ona polega. Przeczytaj koniecznie!


Zacznijmy od tego, że obecnie wiele środowisk interesuje się nowy sposobem żywienia tzw. BARF – jest to skrót od słów: Bones and Raw Food, co oznacza żywienie zwierząt za pomocą kości i surowego jedzenia, niektórzy skrót ten rozwijają jako Biologically Appropriate Raw Food (Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie). Co ciekawe pomysłodawcy takiego sposobu żywienia argumentują, że jest to dieta doskonale naśladująca dietę dzikich psowatych i kotowatych. Generalnie rzecz ujmując typowy posiłek BARF powinien zawierać surowe mięsne kości, które stanowią około 50-80% całego pokarmu oraz papkę warzywno-owocową z dodatkiem podrobów. Przede wszystkim jednak surowe mięsne kości powinny być podawane w całości wraz z chrząstkami, tłuszczem oraz fragmentami mięsa.


Warto wspomnieć także o tym, że twórcą tej diety jest australijski lekarz weterynarii dr Ian Billinghurst zaleca podawanie takich elementów jak: skrzydła, szyje i korpusy drobiowe, kości cielęce, ogony cielęce i wołowe, żeberka, itp. Jego zdaniem kości drobiowe stanowią jedno z bardziej wartościowych źródeł białka, natomiast reszta pokarmu powinna się składać z wszelkich podrobów np. nerek, serc, żołądków, a także surowego mięsa oraz zmiksowanych warzyw i owoców, nabiału, jajek i ryb. Zdecydowanie największą zaletą takiego, żywienia jest dobry smak i duże urozmaicenie diety. Trzeba przyznać, że produkty do stworzenia takiego posiłku są ogólnie dostępne i stosunkowo łatwe w przygotowaniu. Dużym plusem jest także to, że karma przygotowana w domu nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. Dodatkowo serwowanie gotowej karmy zajmuje o wiele mniej czasu, a właściciel ma gwarancję, że zakupiona dieta jest odpowiednio zbilansowana i nie zaszkodzi zwierzęciu. Warto wspomnieć też o tym, że sucha karma nie wymaga specjalnego przechowywania, w przeciwieństwie do karmy surowej, przygotowywanej w domu. Na szczęście obecnie na rynku pojawiły się gotowe karmy typu BARF o długim terminie ważności, co zdecydowanie ułatwia przygotowanie i przechowywanie. Musisz być jednak świadom też tego, że samodzielne przygotowywanie posiłków wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, ponieważ w surowym mięsie wieprzowym mogą znajdować się wirusy choroby Aujeszkiego. Natomiast choroba Aujeszkiego przypomina w swoich objawach wściekliznę, stąd jej nazwa – „wścieklizna rzekoma”, jest ona nieuleczalna i stanowi śmiertelne zagrożenie dla psów i kotów. Oprócz tego podawanie w posiłku surowych jajek może skutkować salmonellozą, na którą podobnie jak ludzie, mogą zapadać nasze zwierzęta.