Trwa ładowanie proszę czekać ...

Prawa zwierząt oraz ich ochrona

16 listopada 2016

Trzeba przyznać, że znowelizowana Ustawa o Ochronie Zwierząt obowiązuje już ponad rok, a wraz z nią – nowe kary za okrucieństwo wobec zwierząt. Pojawia się jednak pytanie czy zmiany spowodowały jednak, że winni częściej podlegają surowej karze, czy też póki co efekty są niewidoczne? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący praw zwierząt oraz tego w jaki sposób są one chronione. Przeczytaj koniecznie!


Zacznijmy od tego, że w Polsce każdego roku do sądów trafiają tysiące aktów oskarżeń o Prawa zwierząt w Polsce okrucieństwo wobec zwierząt. Niestety, ale jeszcze nieco ponad rok temu większość z nich była umarzana, zaś zapadające wyroki najczęściej oznaczały jedynie niedużą grzywnę. Dopiero po nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt, proponowane kary za znęcanie są o wiele wyższe. Jednak podstawowe pytanie brzmi: czy przekłada się to na liczbę zapadających wyroków? Czy zmiana prawa równa się również zmianie ludzkiego sposobu myślenia o zwierzętach? Generalnie rzecz ujmując nowelizacja z 1.01.2012 roku naniosła dość dużo zmian do dotychczasowej Ustawy o Ochronie Zwierząt. Musisz wiedzieć, że jedną z nich jest znaczne zaostrzenie kar dla osób, które uznano winnymi znęcania się nad zwierzętami. Dodatkowo obecnie kara za znęcanie to do dwóch lat więzienia, zaś jeżeli stwierdzone zostanie szczególne okrucieństwo, oskarżony może być skazany nawet na trzy lata więzienia.


Przede wszystkim jednak podniesiono kary finansowe, które były dotychczas dość niskie i najczęściej stosowane. Natomiast obecnie suma, którą winny będzie musiał wpłacić na wskazaną organizację prozwierzęcą, wynosi od 500 zł do nawet 100 000 zł. Poza tym w szczególnych wypadkach sąd stwierdzić może również przepadek zwierząt, w których posiadaniu jest winny, na rzecz danej organizacji, a także zakaz posiadania zwierząt nawet do 10 lat. Oprócz tego na obywatelach został złożony nie tylko moralny, ale i prawny obowiązek reagowania na cierpienie zwierząt. Chodzi oto, że teraz każdy, kto jest świadkiem znęcania czy porzucenia zwierzęcia, jest zobowiązany do poinformowania o tym fakcie policji czy jednostki terenowej o podobnym zakresie obowiązków.


Generalnie rzecz ujmując to prawo ochrony zwierząt jest coraz ważniejsze w świadomości ludzi. Musisz wiedzieć, że od 1 stycznia 2012 roku zapadło dosłownie kilka wyroków, w ramach których oprawcy zostali osądzeni na karę bezwzględnego więzienia. Warto wspomnieć o tym, że jednym z nich była głośna sprawa mężczyzny, który, będąc pod wpływem alkoholu, wyrzucił swojego 3letniego yorka przez okno. Wtedy sprawą zajmował się Sąd Rejonowy w Oświęcimiu i to on w listopadzie 2012 roku wydał wyrok skazujący mężczyznę na rok więzienia, 10 lat zakazu posiadania zwierząt, a także 1500 zł nawiązki, która przekazana miała być do Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki Zwierząt. Trzeba przyznać, że w przypadku tej sprawy, wyrok skazujący zapadł dzięki odpowiednim dowodom, między innymi zeznaniom świadków zdarzenia, dodatkowo to oni także powiadomili odpowiednie organizacje, dzięki czemu wyrzucony przez okno pies miał zapewnioną opiekę weterynaryjną i został umieszczony w domu zastępczym.