Trwa ładowanie proszę czekać ...

Adopcja psa

16 listopada 2016

Trzeba przyznać, że adopcja to jedna z najbardziej ostatnimi czasy popularnych form nabycia zwierzęcia. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki niej również bezdomne i porzucone psy i koty mają szansę na znalezienie idealnego dla siebie domu. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący adopcji psa, przeczytaj go koniecznie!
Zacznijmy od tego, że psy do adopcji to często psy odebrane z interwencji, jednak najczęściej adoptowanymi zwierzętami domowymi są psy i koty. Poza tym zdarza się również, że do adopcji dołączają się organizacje pro-zwierzęce, osoby prywatne czy schroniska, które przekazują konie, zwierzęta gospodarskie czy gryzonie albo ptaki. Przede wszystkim adopcja zwykle oznacza przygarnięcie pod swój dach zwierzęcia, które w swoim życiu już jakiś etap ma za sobą: zostało oddane do schroniska przez poprzednich właścicieli, wyrzucone z pędzącego samochodu wprost na ulice bądź po prostu urodziło się jako potomstwo bezdomnego zwierzęcia. Niestety, ale przypadki porzuceń zwierząt domowych można by mnożyć w nieskończoność.

Bardzo często oddanie bądź porzucenie zwierzęcia jest konsekwencją wcześniejszej niechęci właściciela wobec niego, niewłaściwego traktowania, zaniedbań, a nawet krzywd. W związku z tym adoptując dane zwierzę, musimy liczyć się z tym, że opieka nad nim wymagać będzie początkowo zwiększonego zaangażowania i wkładu, czy to weterynaryjnego, czy behawioralnego. Dodatkowo są również sytuacje, kiedy do organizacji trafiają psy młode lub w typach różnych ras, piękne, zdrowe i ułożone, tzw. psy gotowe do adopcji "od zaraz". Poza tym w większości przypadków zwierzęta wystawione są do adopcji przez organizacje, do których trafiły jako porzucone, znalezione czy oddane. Trzeba przyznać, że organizacje tego typu główny nacisk zawsze kładą na leczenie i wychowanie danego zwierzęcia tak, by w jak najlepszym stanie przygotować je do zamieszkania w nowym domu, przy nowej rodzinie.

Nie da się ukryć, że adopcja psa ze schroniska to bardzo dobre rozwiązanie. Jednak niezwykle istotnym elementem przygotowującym danego psa do procesu adopcji jest zadbanie o jego poprawny stan psychiczny, ponieważ zdarza się, że psy „po przejściach” wymagają odpowiedniego rodzaju treningu np. z powodu zbyt dużego stopnia wycofania, odczuwania lęku przed ludźmi lub po prostu treningu posłuszeństwa, który usprawni komunikację psa z człowiekiem. Generalnie rzecz ujmując procesem, który powinien rozpocząć się, gdy dane zwierzę trafia pod opiekę organizacji, jest jego profilowanie, tj. z każdym dniem poznawanie go i ustalanie, w jakich warunkach będzie się czuło najlepiej oraz jaki zakres doświadczenia ze strony nowych opiekunów będzie wymagany. Warto wspomnieć o tym, że organizacje często współpracują z behawiorystami i trenerami, tak by jak najdokładniej ocenić stan psychiczny psa. Oprócz tego również wolontariusze, którzy na co dzień opiekują się psami, są osobami doświadczonymi w zakresie pracy z nimi.